Skip to main content

Kui pikemaajaliselt jälgida erakondade toetust kõigi kolme küsitlusfirma lõikes, siis on näha, et osade erakondade puhul on küsitlusfirmade vahel süstemaatilised erinevused. Need tulevad ennekõike ilmselt sellest, et firmadel on erinevad valimi koostamise metoodikad – Norstat teeb oma küsitlused enamjaolt telefoni teel, Turu-uuringud vähemalt hetkel pooleks veebis ja telefoni teel ning Emor ainult veebis. Seetõttu jõuavadki nad osaliselt erinevate valijateni, kellele on ka erinevad erakondlikud eelistused.

Pikem ülevaade sellest ilmus Postimehes, mida võid lugeda siit.

Lühidalt võtab aga need erinevused kokku järgmine joonis, mis näitab kui mitu korda kõrgem või madalam oli viimase kahe aasta jooksul keskmiselt Emori või Turu-uuringute poolt pakutud toetus võrreldes eelmistel valimistel kõige täpsema ennustuse teinud Norstati tulemustega.

On näha, et TU ja Emor pakuvad Sotsidele, Eesti 200-le ning Rohelistele oluliselt kõrgemat tulemust ning Reformierakonnale selgelt madalamat tulemust kui Norstat. Järgmine kord, kui nende küsitlustulemusi hinnata, tasub seda erinevust meeles pidada.