Kuna peamised meediakanalid on täna olnud võrdlemisi kitsid minu kommentaari lisamisega Norstati reitingutele, siis lisan selle siia.
Erakondade toetusmaastikule annavad praegu tooni kaks väga silmatorkavat trendi. Ühelt poolt jätkub juba augusti lõpus alguse saanud Isamaa toetuse plahvatuslik kasv. Võrreldes kahe kuu taguse ajaga on oma toetus laias plaanis kahekordistatud ning võrreldes valimiste eelse madalseisuga peaaegu kolmekordistatud. Isamaa toetuse kasv on olnud laiapõhjaline ning peaaegu ainus valijaskonna segment, kus kandepinda ei ole kindlustatud, on mitte-eestlastest valijad. See ühtlasi tähendab aga ka seda, et eestlastest valijate hulgas on Isamaa toetus praeguseks ületanud 20% piiri.
Isamaa toetuse kasvu kõrval paistab teravalt silma Reformierakonna toetuse langus, mis on viimastel nädalatel hoogu kogunud. Erakonna nelja nädala koondtoetus on hetkel natuke alla 22% ning see hakkab lähenema nende viimaste aastate madalseisu rekordile, mida võis täheldada 2021. aasta lõpus ja 2022. aasta alguses. Reformierakonna iganädalastest tulemustest on viimased kaks nädalat olnud märgatavalt madalamad, kui nendele eelnenud kaks nädalat, mis tähendab seda, et on tõenäoline, et nelja nädala koondtoetus langeb ka järgmisel nädalal. Reformierakond on märkimisväärselt toetust kaotanud naissoost valijate hulgas. Erakonna toetus meeste ja naiste hulgas on praeguseks võrdsustunud ning seega on Kaja Kallase peaministriks saamisega tekkinud nö Kaja-efekt, kus erakonna toetus naiste seas on märkimisväärselt kõrgem kui meeste seas, praeguseks taaskord kadunud.
Keskerakonna üldine toetus paistab olevat hetkeks stabiliseerunud, kuid see üldpilt on teatud mõttes ekslik. Üldise stabiilsuse taustal näeme jätkuvalt seda, et pärast Mihhail Kõlvarti erakonna juhiks saamist toimub Keskerakonna toetajaskonnas ümberjoondumine. Juba mitmendat nädalat on erakonna toetus languses eestlastest valijate hulgas ning on tõusmas mitte-eestlastest valijate hulgas. Eestlastest valijate seas on erakonna toetus hetkel vaid 7.5%. Kui langus eestlaste hulgas on jätkuv ja kui need valijad tagasi tulla ei soovi, on Keskerakonna jaoks sisuliselt võimatu oma toetust uuesti 20% tasemele või üle selle kergitada.
Ülejäänud kolme parlamendierakonna puhul ei ole märkimisväärseid arenguid toetusnumbrites hetkel välja tuua. Reformi nõrkus on kinkinud stabiilse toetusega EKREle toetustabeli liidri positsiooni. Tundub, et Reformierakond paistab valijatele hea valik ainult siis, kui nende kõrval on EKRE. Kui aga peale EKRE on ka mõni teine alternatiiv – ning hetkel on selliseks alternatiiviks üha enam ja enam Isamaa – siis ei paista Reform valijatele enam nii atraktiivne valik. Samuti on Sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200 toetus hetkel üpriski stabiilne.