Kõige parema aimduse saab sellest siis kui vaadata, kuidas erinevates vanusegruppides erineb mõne erakonna toetus võrreldes tema üldise toetusega. Kui see on suurem, siis ta kõnetab seda vanusegruppi rohkem võrreldes oma toetuse üldise tasemega ja kui see on väiksem, siis vähem. Lihtne.
Vastavad erinevused on välja toodud lähtuvalt Norstati ja Ühiskonnauuringute instituudi erakondade reitingutest selle postitusega kaasas oleval joonisel. Mida sealt on näha?
Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatide reitingute puhul on viimase kolme aasta jooksul näha väga tugevat ja süstemaatilist seost vanusega. Nooremate valijate (18-24) hulgas on nende mõlema toetus olnud ligi kaks korda suurem ja vanemate valijate hulgas kuni kaks korda väiksem kui valijaskonnas üldiselt. Eesti 200 puhul on see seos mõnevõrra tugevam ja on näha, et noorte suhteline positsioon erakonna toetajaskonnas on suurenenud just viimasel ajal – siis, kui erakonda üldine reiting on kokku kukkunud.
Teiste erakondade puhul nii tugevaid seoseid ei ole näha, kuid nii mõndagi huvitavat on märgata siiski.
EKRE kõnetab enam vanuses 50-64 valijaid ja vähem kõige nooremaid valijaid ja kõige vanemaid valijaid. 2024. aasta alguses oli korraks märgata, et erakonna toetus 18-24 aastaste valijate seas oli sama kõrge kui nende reiting üldiselt, kuid see ei püsinud kaua.
Isamaa puhul on näha, et nende positsioon on tugevam vanemate kui 50 aastaste valijate hulgas ja suhteliselt kõige nõrgem kõige nooremate valijate seas. Kuigi nii 18-24 kui ka 25-34 aastaste valijate hulgas on näha, et erakonna suhteline positsioon on viimasel ajal paranenud.
Keskerakonna puhul on märgata üpriski huvitavaid trende. Kui 2022. aasta alguses oli nende positsioon selgelt kõige nõrgem kõige nooremate valijate seas ja selgelt kõige tugevam kõige vanemate valijate seas, siis praeguseks on see oluliselt muutunud. Noorte seas on erakonna toetus peaaegu sama kõrge kui valijaskonnas üldiselt ja sama võib öelda ka kõige vanema vanusegrupi kohta. Ei saa öelda, et Keskerakond oleks enam vanade valijate erakond ning kõige rohkem on oma suhteliselt positsiooni parandatud noorte seas. See muidugi on toimunud erakonna üldise toetuse languse kontekstis. Ei tohi seda ka ära unustada.
Reformierakonna puhul kõige üldisemalt paistab silma see, et vanusegruppide lõikes on nende toetus võrreldes teiste erakondadega kõige vähem erinenud. Kuni viimase ajani oli neil väga väike suhteline eelis 35-49 aastaste valijate hulgas, kuid praeguseks on see kadunud. Samas on Reformierakonna suhteline eelis kõige vanemate (75+) valijate seas kasvanud alates 2023. aasta algusest. Praeguseks on just nemad see valijagrupp, kus erakonnal on võrreldes oma üldise toetuse tasemega kõige kõrgem toetus. Kõige nõrgem positsioon on erakonnal noorte (18-24) seas, mis viimasel ajal on marginaalselt paranenud.
Märkus joonise tõlgendamiseks: hall sakiline joon näitab toetuste suhte (vanusegrupis jagatud üldisega) lähtuvalt toorandmetest, punane joon on toorandmete põhjal tehtud üldistus.